Усі, хто хоч в малій мірі знайомі з Вченням Агні Йоги, здивуються словосполученню імені і Вчення, котрі винесені в заголовок цієї публікації, тому що знають, що це Вчення Микола Реріх не записував. Більше того – Його дружина, Олена Реріх, не тільки у співробітництві з Великим Владикою Шамбали принесла це Вчення для Світу. Вона була названа Матір’ю Агні Йоги, і тут коментарів ніяких більше наводити не потрібно.
Але автор зовсім не випадково саме так назвав цей матеріал, адресуючи читача не стільки до книг Великого Вчителя людства, і навіть не стільки до самих картин Його, як великого художника. Художника, творчість якого нам ще тільки треба буде вивчати, пізнавати та осмислювати. Художника, рівного якому просто немає, та і, схоже, в більшому чи меншому наближенні поки не видно і невідомо, коли подібний з’явиться.
Микола Реріх і Агні Йога – поняття настільки ж нероздільні і неділимі, як і союз сердець Олени і Миколи Реріхів, схожий на який серед людей зустріти – також виключення. Так, у всякому разі, на превеликий жаль – поки що. Найбільш яскраво і разом з тим доступно та багатогранно цей синтез показано в творчості Лариси Дмитрієвої. Всі її
роботи присвячені Вченню Шамбали, та її фільми – кіноескізи у філософсько-поетичному супроводі, нею ж написаному і нею ж озвученому у цих фільмах, аналогів не мають.
Також як, між іншим, і тексти, котрі озвучені нею в прозі. Для більш повного і кращого сприйняття, поза всяким сумнівом, необхідно знайомство з Вченням Агні Йоги, також як і з творчою спадщиною Миколи Реріха, спадщиною літературною, а не тільки художньою. Нема ніяких сумнівів у тому, що при знайомстві з фільмами Лариси Дмитрієвої, Микола Реріх і Агні Йога стануть поняттям нерозривним і в нашій свідомості.
Такого синтезу, який ми маємо тепер завдяки цим фільмам, раніше не було, бо, по-перше, до синтезу науки, філософії і релігії додається мистецтво образотворче. По-друге, це все зливається органічно в таку Красу, що не завжди можливо словами висловити і передати ті почуття, які переповнюють під час перегляду та прослуховування. І що дуже важливо, так це те, що при неодноразовому повторенні цього процесу ефект тільки посилюється і інтерес до запропонованого матеріалу тільки зростає.
Але, як кажуть, уявити – не значить пережити. У всякому разі, з нашою спроможністю уявляти, це поки що саме так. Тому і мета цієї дуже короткої публікації полягає в тому, щоб звернути увагу на мало поки відомий, але дуже важливий вид творчості, котрий присвячено Вченню Шамбали. І відповідно показати, що Микола Реріх і Агні Йога – це не тільки не просте співпадіння понять, але явище нерозривне і єдине, як Світло і його носій, одне без другого бути не може.
У даному випадку – це так, у прямому, буквальному і у всій решті прийнятних сенсів. На даному сайті
викладені десятки фільмів, про які йде мова, як і багато іншого, майже все з творчості Лариси Дмитрієвої. А вся її творчість присвячена Вченню Шамбали, і те, що спадщина Реріхів займає у Вченні і величезний об’єм, і ключову роль – не потребує аргументів. І тому, продовжуючи далі логічний ряд, природно ми доходимо до висновку про те, що вже в самій спадщині Агні Йога відіграє роль та займає місце не менше, ніж вся спадщина, у всьому Вченні. Відповідно, відпадає необхідність в додаткових поясненнях того, що Микола Реріх і Агні Йога нероздільні.
Микола Іващенко, Київ, 24. 01. 2018 р.