Іновації та життя
Актуальність теми цієї публікації не викликає сумнівів. Вона підтверджує світовий досвід, частина якого і наш український досвід. Але значимість правильного розуміння, а значить, і вибір іноваційного шляху розвитку для майбутнього зростає так само швидко, як і змінюється життя людства.

Давайте разом поміркуємо над цим. Чим насамперед можна охарактеризувати останні сто років у розвитку людства? Якщо всього століття тому основний господарський устрій зводився до сохи, воза та коней, як і багато тисячоліть до цього, тобто практично тисячі років майже не змінювався, то всього лише за сто останніх років людина опанувала паровоз і автомобіль, літак і космічний корабель, винайшла комп’ютер та Інтернет, розщепила ядро атома і розшифрувала свій власний генетичний код. І це далеко не повний перелік усього, що інакше як проривом у тонкий світ не назвеш. Настільки цей процес прискорюється і разом з тим охоплює усі сфери життя та діяльності людства.

Дуже важливим при цьому є питання: а що це дає людям, усьому людству?

Одночасно з благами, які отримало людство завдяки іноваціям, за останні сто років відбулися і найстрашніші, і наймасштабніші війни. Було винайдено та вироблено найсмертоноснішу зброю, а накопичений її потенціал здатний знищити не тільки людство і усе живе, а й саму планету.

Найбільш тяжкі за наслідками економічні, техногенні та інші лиха та катастрофи також траплялися у останні кілька десятиліть.

Тому говорити сьогодні про інновації, не пов’язуючи цього з вирішенням глобальних проблем людства і насамперед з радикальною зміною його свідомості — безперспективно. Дуже вдало про це сказала Л.П. Дмитрієва — відомий дослідник «Таємної Доктрини Сходу», філософ, мислитель, письменник, поет і публіцист, роботи якої також використані у цій статті: «Сьогодні намагатися вирішити економічні та будь-які інші проблеми сучасного суспільства без урахування стану свідомості цього суспільства — приблизно те ж саме, якщо б людина при навислій над головою гільйотині розмірковувала про те, як би знайти кращий засіб, щоб позбутися лупи».

Найбагатша людина планети Білл Гейтс створив свій гігантський капітал виключно на інноваціях. Одна з книжок, ним написаних, називається «Бізнес зі швидкістю думки». Цією назвою автор підтвердив факт колосального прискорення усіх процесів розвитку людства Землі. І одночасно підкреслив найважливішу основу еволюції людства — думку.

Ми говоримо: енергетика — основа нашої цивілізації. Це так. Але основа людської еволюції – енергетика мислення, думка.

Саме думка названа головною енергією і у преамбулі Статуту ЮНЕСКО: «Думки про війну виникають у розумах людей, тому у свідомість людей і слід вкорінювати ідею захисту миру».

У цих словах ми бачимо відображення найдавнішої мудрості, яка в устах Готами Будди звучить так: «Розум того, хто не поспішає робити добро, знаходить задоволення у злі».

Саме низька колективна свідомість людства, яка є наслідком низької якості мислення, і є причиною його критично низького рівня моральності та духовності.

Думка — енергія найтонша, а тому вона невидима оку, як невидимі для ока радіація, радіохвиля, магнітні поля, не кажучи вже про поля торсіонні. Але природа думки така, що вона має властивість ущільнюватися, коагулювати і ставати видимою. Іншими словами -матеріалізуватися у діях.

Один з мудреців Гімалаїв, Владика таємничої Шамбали, у XX столітті сказав, що, якщо навіть обдарувати всіх людей багатством, але серця їх залишаться колишніми, грубими, ніщо у світі не зміниться.

Навряд чи хто — небудь буде заперечувати проти такого твердження, навіть не зважаючи на те, що Шамбала, яка є такою ж реальністю, як і ми з вами, на сьогоднішній день сприймається на Заході як міф, подібно тому, як не так давно вважалася міфом Троя Гомера.

Вступивши у XXI століття, людство не може заперечувати, що у світі, який воно створило, остаточно спаплюжені абсолютно усі закони моральності і духовності. Факт, що людство досягло найнижчої точки бездуховності, настільки очевидний, що не заперечується ні у вчених колах, ні у політиків, ні у простих людей, ні у служителів релігійних культів. Це говорить про те, що світові релігії не впоралися зі своєю роллю вихователів людської свідомості, або іншими словами, людського серця, людської душі.

«… Те, що має місце сьогодні, надзвичайно нагадує Апокаліпсис. Усе, що друкується у повсякденній пресі, з якою ми знайомимося щодня регулярно, нагадує нам про знаки Апокаліпсису».

Ці два речення, ці слова, вони наче вимовлені сьогодні вранці. Але насправді сказані понад 80 років тому, у 1927 році. Їх виголосив автор Пакту Мира — міжнародної угоди, підписаної вперше 15.04.1935 року 21 країною обох Америк у Вашингтоні, у Білому домі; і у 1954 році у Гаазі 39 країнами світу, зокрема США і СРСР. Завдяки цьому Пакту ООН і ЮНЕСКО вдалося зберегти донині багато безцінних пам’ятників культури на усіх континентах. Ім’я автора Пакту Миру всесвітньо відоме. Це найвеличніший мислитель, художник і вчений, академік Микола Реріх. Сьогодні, через півстоліття після підписання Пакту Миру, Пакту Реріха, ситуація у світі така, що справа автора — гуманіста має бути продовжена, бо сам він казав, що запропонований ним Пакт Культури зачіпає найпотаємніші струни людської душі, самі основи збереження життя на Землі.

У Вченні Живої Етики — Вченні про думку, про оволодіння мисленням, — яке у період з 1924 року по 1938 рік було передано людству Оленою Іванівною Реріх у співпраці з Владикою Шамбали, говориться, що психічна отрута більш небезпечна, ніж фізична, тому що психічна отрута вражає тонкі, енергетичні структури людського організму — астро-ментальну сутність людини та її самосвідомість.

Як може задихатися усе місто від димової труби і вихлопних газів, так може задихнутися і свідомість людства від отруйної психічної труби, яка димить над Землею і отруює свідомість людей з самого дитинства своїми викидами.

Ось японці недавно зробили кібер-собачку. Вони запевняють, що ця істота більш приємна і зручніша, ніж жива собака, тому що вона не їсть, не паскудить і не вимагає, щоб її виводили гуляти. І нас запевняють, що це тільки початок творення нових істот, тому що через 50 років люди віддадуть перевагу спілкуванню з роботами, а не з людьми. Це зовсім не жарт. Це відкритий натяк на те, що люди будуть продовжувати звіріти. В усякому разі, японці, схоже, не вірять у поліпшення якості людей, незважаючи на найвищі досягнення цієї країни у галузі інновацій.

Так, людина недосконала, це — поза дискусіями. І будучи недосконалою, вона створила недосконалий світ. І вона страждає від того, що цей світ погіршується і стає вже навіть страшним. І людина губиться і впадає у відчай. Вона вже не вірить, що такий світ можна змінити на краще. А раз людина не вірить, то і не докладає зусиль. А не докладає зусиль тому, що не знає, у чому ж причина того, що вона хотіла як краще, а вийшло дуже погано: і природу вона отруїла у пошуках матеріального благополуччя, і з тієї ж причини клімат перетворила на ворога, і стихії звела з розуму, і немає миру між народами.

Вчені Землі сьогодні могли б без вагань поставити невтішний діагноз сучасному людству: інтелект (а його могутню руйнівну силу наочно продемонструвало XX століття), роз’єднаний з вищими вогнями серця (яке зовсім не випадково ідентифікують з душею), показує сьогодні усі ознаки божевілля і може призвести до самознищення людства, у першу чергу завдяки інноваціям.

Світ вже у такому стані, що ніякі заборонні заходи і цензура не можуть очистити його від скверни. Але якщо ми усе ж хочемо вижити і не оскотинитись, не здичавіти, не озвіріти, то треба визнати, що людині з дитинства необхідно давати знання не тільки про природу, яка її оточує, а і про природу, завдяки якій вона називається людиною розумною — про природу і властивості думки, цієї головної енергії, яка складає її свідомість та її долю.

Вчення Живої етики або Агні Йога, дає це сповна.

Це вчення про оволодіння думкою, дисципліну думки і відповідальність за мислення. Книги цього вчення є в усіх містах і країнах, і у Інтернеті досить набрати у пошуку ім’я Реріх або Агні Йога, щоб знайти відповідний сайт.

Маю усі підстави стверджувати, що мені як людині, яка тільки злегка торкнулась Вчення, вдалося знайти у ньому усі підстави для оптимізму і впевненого погляду у майбутнє. Не маю ні найменшого сумніву у тому, що це зможе отримати кожен бажаючий. За умови досить наполегливого і працелюбного вивчення Живої Етики або Агні Йоги та інших праць Вчення. Опанувати Вчення значно успішніше можна після знайомства з роботами Л.П. Дмитрієвої, досить широко відомих, які видаються, а також викладених на її сайті www.secretdoctrine.ru.

Вивчення природи думки і її властивостей принесе людині, якою б мовою вона не говорила, усвідомлення своєї особистої відповідальності за долю своєї сім’ї, бізнесу, свого народу і світу, дасть відповіді на одвічні питання, які мучать кожного з нас і поки що залишаються без відповідей.

Можливо, хтось подумає, що ця публікація не по темі інновацій. Більш філософська. Але якщо ми не хочемо, щоб інвестиції у інновації стали цвяхом у кришку нашої труни, а стали дійсно новим імпульсом для розквіту нового життя з новою свідомістю, то повинні цю свідомість поліпшити.

Якщо ж залишити свідомість у її нинішньому, деградуючому стані, нічого хорошого людству не дочекатися. Є така давня мудрість. «Конюх пропонує господареві завести прекрасну породу коней. Господар каже: Бажання прекрасне. Але спочатку прибери у конюшні».

Справа за зміною свідомості та якості мислення. Так просто для розуміння і дуже складно у сенсі практичного досягнення. Але альтернативи немає. Принаймні для тих, хто хоче жити як людина, усвідомлюючи істинний сенс і мету буття, закони і принципи світоустрою. Нам надана унікальна можливість зробити багато, і хочеться сподіватися, що якийсь мінімальний резерв часу для цього у нас іще є.

Микола Дзюбак, м. Київ