ПОСЛАНЕЦЬ СВІТЛА
Чи існує межа мудрості? А глибини пізнання? А того, хто пізнає? І що собою являє людина, створена, як стверджує Святе Письмо, за образом і подобою Бога?

Це безкінечні запитання допитливого серця і розуму. Безмежна кількість тем для вивчення і осягнення. І що складніша проблема, недоступніша для розуміння і сприйняття, то більше бажання пізнати її.

Природній плин і розвиток еволюції людства дають нам безліч прикладів. Вже не потребує доказів твердження, що розвиток іде по спіралі і що існує циклічність. І що великі цикли складаються з малих, а за спадом іде підйом, і навпаки. Однак відносно недавно це було таємницею за сімома печатками. І все-таки, як і раніше, більшість людей на Землі на головні питання буття відповіді не знають. Перш за все тому, що питання ці дуже складні. Осягнути принципи й закони еволюції Всесвіту і людини не тільки не легко, але й не просто.

У працях наших співвітчизниць Олени Петрівни Блаватської і Олени Іванівни Реріх – двох найвеличніших жінок ХІХ і ХХ століть, даються вичерпні відповіді на всі запитання про устрій світобудови. В будь-якому разі – для нинішнього людства і багатьох майбутніх поколінь. Але далеко не кожному до снаги засвоїти знання, викладені в «Тайной Доктрине» Олени Петрівни Блаватської та «Агни Йоге» Олени Іванівни Реріх. Адже ці знання були відомі і доступні аж до ХІХ століття лише Високим Посвяченим. Авжеж не легко і не просто їх засвоїти.

У цих працях містяться практично усі відповіді на питання науки, буття, сучасного і майбутнього людства. Інша справа зуміти знайти відповіді, вивчаючи ці складні праці.

Але є ще одна жінка – наша сучасниця Лариса Петрівна Дмитрієва. Вона написала тритомник, присвячений «Тайной Доктрине» Олени Блаватської під назвою «Тайная Доктрина Елены Блаватской в некоторых понятиях и символах» і семитомник по «Тайной Доктрине», «Агни-Йоге» (О. І. Реріх) та іншим роботам Великих Вчителів людства. Всі томи семитомника називаються «Посланник Утренней Звезды – Христос».У цьому семитомнику вперше дано розшифрування Євангельських заповідей, притч і висловів Іісуса Христа. До Лариси Петрівни Дмитрієвої цього не робив ніхто.

Для дітей та юнацтва автором написані три томи під загальною назвою «Думалка».

Всі три збірки цих творів видані і перевидаються, задумані як навчальні посібники для найширшого кола читачів будь-якого віку й освіти. Це, як мені здається, чудовий вступний курс для осягнення вчення Великих Вчителів людства, Махатм таємничої Шамбали, закритої (як нам здається) від більшості з нас Гімалайськими вершинами.

Унікальність праць Лариси Дмитрієвої полягає в тому, що за відносної простоти і доступності викладення, вони відкривають найскладніші поняття. Водночас глибина їх осягнення не лише не обмежена, а, навпаки, не має дна. Та й по широті, по охвату тем вражає своєю енциклопедичністю. До того ж, зберігається зрозуміла образність, яскрава й переконлива аргументація, сувора логічність висновків. Безумовно, для тих, хто бажає і може зрозуміти й осягнути. Це у всіх випадках, коли потрібні праця і наполегливість, не легко і не просто. Цей – не виключення.

Трудитися, труд і труднощі – однокорінні слова. Цей вислів, якщо не помиляюсь, належить Карлу Марксу. Радість пізнання не приходить без зусиль, труднощів і мук творчості. Адже це, можливо, найбільш творчий, якщо так його можна охарактеризувати, процес у людини.

Хочеться подякувати долі за те, що і для нинішніх поколінь вона послала промінь світла такої сили, доброти і мудрості. І променем цим для нас та багатьох інших поколінь будуть праці Лариси Петрівни Дмитрієвої.

17 жовтня нинішнього року у Лариси Петрівни ювілейний день народження. Хотілося б побажати Ларисі Петрівні й усім нам, щоб вона якомога довше була серед нас — для нас і для себе.

Микола Дзюбак, м. Київ.